Gazeta Dentysty dla pacjenta,wiedza Dentysta na Narodowy Fundusz Zdrowia – jakie zabiegi są refundowane?

Dentysta na Narodowy Fundusz Zdrowia – jakie zabiegi są refundowane?



Mimo powszechnej niezbyt przychylnej opinii na temat świadczeń udzielanych przez narodowy Fundusz Zdrowia, większość z nas decyduje się na wizytę refundowaną. Wynika to po części z wysokich kosztów wizyt prywatnych a czasami po prostu decyduje czas przyjęcia, gdyż jak wiemy, najczęściej wizyta u stomatologa jest odkładana na ostatnią chwilę. Sprawdźmy, jakie usługi nam przysługują, jeżeli zdecydujemy się na usługi NFZ.

Zabiegi, które obejmuje NFZ

Kompletną listę wszelkich działań i zabiegów, jakie możemy zrealizować za pomocą Narodowego Funduszu Zdrowia zawiera rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. 2017, poz. 193 j.t.). Zajmiemy się jednak tymi najbardziej popularnymi.

Do najczęściej zadawanych pytań należy kwestia tak zwanych białych plomb. Tak duże zainteresowanie nimi bierze się z oczywistych względów estetycznych, a także faktu, że są znacznie bardziej wytrzymałe. Jednak jeśli chodzi o ich odpłatność zależy to od kilku czynników. Jeżeli jesteśmy osobami dorosłymi to obejmują nas tylko zęby do trójek, górne i dolne. W pozostałych zębach możemy otrzymać amalgamat, chyba że zdecydujemy się na odpłatną wizytę prywatną.

Postrach każdej osoby udającej się do dentysty, czyli leczenie kanałowe również zrobimy na fundusz od kła do kła. Wyjątkami są dzieci i młodzież do 18 roku życia, a także kobiety w ciąży i do 42 dni po połogu mogą leczyć wszystkie zęby tą metodą.

Jeżeli pacjentowi brakuje przynajmniej pięciu zębów lub całkowicie nie ma uzębienia, wtedy przysługuje mu wyrobienie protezy całkowitej lub częściowej. W standardowym przypadku zrefundujemy taką protezę raz na pięć lat, jeśli jednak przebyliśmy operację nowotworową w obrębie twarzoczaszki, wtedy są one bezterminowe.

Świadczenia, które uzyskamy bez względu na żadne okoliczności to na przykład znieczulenie miejscowe, usunięcie kamienia, leczenie zmian na błonie śluzowej, kontrola dentystyczna trzy razy do roku, zdjęcia rentgenowskie zewnątrzustne oraz raz do roku badanie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej. Warto pamiętać o tym, że do dentysty nie potrzebujemy skierowania, a każda osoba ubezpieczona w NFZ i zgłaszająca ból zęba musi otrzymać pomoc jeszcze tego samego dnia.