Gazeta Dentysty dla pacjenta Leczenie kanałowe na NFZ – czy to się opłaca?

Leczenie kanałowe na NFZ – czy to się opłaca?Za pomocą leczenia kanałowego można ocalić ząb przed ekstrakcją, czyli jego wyrwaniem. Obecnie taka metoda leczenia, która zaliczana jest do endodoncji, jest dostępna zarówno na NFZ, jak i w gabinetach prywatnych. Czy warto korzystać z leczenia endodontycznego w ramach NFZ?

Leczenie kanałowe – kiedy jest konieczne?

Endodoncja jest dziedziną stomatologii zachowawczej, której celem jest leczenie mocno uszkodzonych zębów, w przypadku których doszło do uszkodzenia czy infekcji miazgi zębowej – wnętrza zęba.

Leczenie to prowadzone jest głównie wtedy, gdy ząb jest mocno zniszczony przez próchnicę, ale również wtedy, gdy został złamany, wybity lub planuje się leczenie protetyczne, na przykład wstawienie mostka protetycznego.

Endodoncja w ramach NFZ

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe jest dostępne także dla osób ubezpieczonych w NFZ. W tym przypadku jednak zakres pomocy jest ograniczony w porównaniu do oferty prywatnych gabinetów stomatologicznych.

Osobom dorosłym NFZ refunduje jedynie leczenie kanałowe zębów od 3 do 3. Pełne leczenie dostępne jest tylko dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia oraz kobiet w ciąży i połogu. Wobec tego osoby, które nie spełniają powyższych wymagań, na NFZ mogą jedynie wyrwać uszkodzony ząb.

Kiedy wybrać prywatny gabinet stomatologiczny?

Ze względu na ograniczony koszyk świadczeń na NFZ leczenie endodontyczne najczęściej prowadzone jest w prywatnych placówkach. Gdy potrzebny jest dobry dentysta Wilkowice – https://www.wa-dental.pl/wa-dental to jedna z miejscowości, gdzie można skorzystać z takiej pomocy.

W prywatnym gabinecie można liczyć na kompleksową pomoc, aby leczenie odbyło się skutecznie, a ząb mógł służyć na wiele lat. Co ważne, leczyć można wszystkie zęby – także te dalsze, posiadające wiele kanałów, a nawet bardzo trudne do opracowania kanały.

Oczywiście, w tym przypadku minusem jest cena. Leczenie kanałowe prywatnie nie jest tanie. Zwykle trzeba liczyć się z wydatkiem wynoszącym od około 300 do nawet ponad 1000 złotych, gdy ząb jest wielokanałowy.

Nowoczesne leczenie kanałowe w prywatnym gabinecie

Prywatne gabinety stomatologiczne mogą zapewnić swoim klientom nie tylko leczenie wszystkich zębów kanałowo, ale również leczenie z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii dla jeszcze lepszych efektów.

W gabinecie można na miejscu wykonać zdjęcia RTG – na tej podstawie stomatolog może sprawdzić ich kondycję przed leczeniem i kontrolować jego efekty w trakcie. Także prywatnie można skorzystać z leczenie kanałowego pod mikroskopem. Wtedy możliwe jest opracowanie nawet bardzo cienkich, krętych kanałów zębowych oraz ponowne leczenie kanałowe, przykładowo ze względu na pozostawione w kanale resztki narzędzi.

Szeroki wybór zabiegów, najlepsi lekarze – klinika stomatologiczna Olsztyn – https://dental-studio.com.pl/ umów się już teraz na konsultację!