Gazeta Dentysty praca,wiedza Dentysta – rodzaje specjalizacji

Dentysta – rodzaje specjalizacji



Jeżeli myślicie, że główną specjalizacją dentystów jest znęcanie się nad ludźmi, to można żartobliwie stwierdzić, że nie jesteście daleko od prawdy. Oczywiście, jeśli weźmiemy pod uwagę ilość sposobów, na jakie dentyści muszą sobie radzić z naszymi przypadłościami. W rzeczywistości jednak, dzięki ich specjalizacjom jesteśmy w stanie wyleczyć każdy problem związany z dolegliwościami zębów, a nawet całej szczęki. Sprawdźmy, do jakiego lekarza-stomatologa udać się z konkretnym problemem.

Poszczególne specjalizacje stomatologiczne

  1. Endodoncja – jest dziedziną medycyny skupiającą się na miazdze zęba i jej kompleksowym leczeniu lub przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się zakażenia. Najczęściej jednak korzysta się z leczenia kanałowego, gdyż zazwyczaj pacjent zbyt długo czeka z wizytą u lekarza. Endodoncja zajmuje się także ubytkami próchniczymi.
  2. Pedodoncja – to tak zwany dentysta dla dzieci. Zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem uzębienia zarówno mlecznego, jak i stałego. Dziedzina ta została wyodrębniona ze względu na różnice w budowie zębów dzieci i dorosłych. Lekarz o tej specjalności zajmie się wszelkimi zaburzeniami, chorobami i wadami zgryzu, jakie przytrafią się najmłodszym.
  3. Protetyka stomatologiczna – jak sama nazwa wskazuje, pozwala na uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Protezy częściowe lub całkowite umożliwiają powrót do naturalnych warunków szczękowych i komfortowego życia na co dzień. Co jest o tyle ważne, że brak poszczególnych zębów będzie powodował przesuwanie się pozostałych, które stracą oparcie.
  4. Periodontologia – to medycyna zajmująca się wszelkimi dolegliwościami związanymi z przyzębiem, czyli między innymi dziąsłami, ozębną, okostną oraz cementem korzeniowym. Najczęściej do periodontologa udajemy się w momencie, gdy zaczynamy zmagać się z parodontozą, czyli infekcją przyzębia, które sprawia, że zęby zaczynają się ruszać i wypadać.
  5. Chirurgia stomatologiczna – to właśnie o niej myślimy, gdy mówimy o wizycie u dentysty. Chirurg stomatologii zajmuje się znaczną większością klasycznych przypadków operacyjnych, które ingerują bezpośrednio w strukturę zęba, oraz całej okolicy twarzoczaszki. Między innymi będzie to wyrywanie zębów, leczenie przetok i ropni, usuwanie torbieli, podcinanie wędzidełek, a także leczenie nowotworów łagodnych.