Gazeta Dentysty dla pacjenta,porady Dlaczego wizyty u dentysty tyle nas kosztują?

Dlaczego wizyty u dentysty tyle nas kosztują?



Wysoka liczba prywatnych gabinetów dentystycznych może wydawać się zadziwiająca, jednak przy obecnym stanie funkcjonowania Narodowego Funduszu Zdrowia, sytuacja wręcz zachęca do prowadzenia własnej praktyki w tym zakresie. Jednak nie jest to główny powód, dla którego usługi dentystyczne tyle nas wynoszą. Składa się na to o wiele więcej czynników, które postaramy się wyszczególnić w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury!

Przyczyny wysokich cen usług dentystycznych

Zaczniemy od jednej z najbardziej bulwersującej przyczyny. Czasy oczekiwania na zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia są skandaliczne. Wyobraźmy sobie sytuację, w której z bolącym zębem udajemy się do stomatologa i słyszymy, że przyjmie nas za 3 lub 4 miesiące. Pomijając kwestię bólu, który rzadko można zignorować w takich sytuacjach, przez ten czas może dojść do znacznego pogorszenia stanu zdrowia zęba. Który oczywiście będzie wymagał bardziej skomplikowanego i co ważniejsze – droższego leczenia.

Innym powodem, dla którego musimy się zmagać z tak wysokimi cenami, jest strach, przez który odkładamy wizytę do momentu, w którym nie jesteśmy już w stanie wytrzymać bólu. Ignorujemy także małe objawy, czekając aż miną, co w efekcie przekłada się na pogłębienie problemu. Stereotyp dentysty sadysty wciąż jest mocno utwierdzony w świadomości Polaków, mimo znacznego wzrostu jakości i komfortu zabiegu. Niestety strach przed zabiegiem i bólem z nim związanym bardzo przyczynia się do pogarszania własnej sytuacji. W rzeczywistości obecność anestezjologa powinna być ostatecznym argumentem przeciw tego typu obawom. Znieczulenie przed każdym zabiegiem jest ogólnodostępne, więc nie ma się o co martwić.

Warto także wspomnieć, że w naszym kraju nie jest najlepiej, jeśli chodzi o podstawową higienę jamy ustnej. W połączeniu z byle jaką dietą oraz nałogowym paleniem papierosów bardzo łatwo dorobić się próchnicy, czy nawet poważniejszych uszczerbków, co przekłada się także na częstsze pojawianie się sytuacji wymagających leczenia. W tej kwestii najlepiej działać profilaktycznie, czyli codziennie dbać o stan naszego uzębienia poprzez umiejętne szczotkowanie i korzystanie z płynów do jamy ustnej, dzięki którym na dłużej zachowamy świeżość oraz uchronimy się przed bakteriami, które są główną przyczyną wszelkich schorzeń w zakresie jamy ustnej.