Gazeta Dentysty dla pacjenta,porady W jaki sposób dentysta leczy próchnicę?

W jaki sposób dentysta leczy próchnicę?



Mimo niewielkiej sympatii, jaką darzymy dentystów, są oni jedynymi osobami, które pomogą nam w leczeniu próchnicy. Choroba ta jest bardzo często lekceważona, szczególnie w naszym kraju, gdzie ponad połowa Polaków się z nią zmaga, a większość nastolatków traci zęby jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności. Przyczyn jest wiele, jednak największym winnym jest tutaj niska świadomość konsekwencji braku zachowania odpowiedniej higieny. W konsekwencji jesteśmy zmuszeni do kosztownego i niezbyt przyjemnego leczenia.

Odwiedź stronę gabinetu stomatologicznego Best Vend mieszczącego się w Gliwicach

Skąd się bierze próchnica i jak ją leczyć?

Przebieg leczenia próchnicy. Zawsze pierwszym krokiem jest badanie i konsultacja z dentystą. Przed nim także będziemy musieli się przyznać do opuszczania wieczornego lub porannego szczotkowania oraz podjadania słodyczy między posiłkami. Słodycze są najczęściej winione za swój udział w rozwoju próchnicy i w zasadzie nie ma się czemu dziwić – to najprostsza, a zarazem najlepsza pożywka dla bakterii rezydujących w naszej jamie ustnej. Zapamiętajcie więc, że cukry proste szkodzą Waszym zębom.

Próchnica powstaje w wyniku rozkładania cukrów przez bakterie. O ile nie brzmi to szczególnie groźnie, to podczas tego procesu powstaje wiele rodzajów kwasów, które obniżają naturalne PH jamy ustnej, co prowadzi do demineralizacji szkliwa. Przez to jego powierzchnia robi się porowata, bakterie przenikają do jego wnętrza i zaczynają niszczyć zębinę. W takim stanie mówimy już o ubytku zębowym.

Tok leczenia próchnicy jest zależny w głównej mierze od ilości zarażonej zębiny. Jeżeli chociaż część niej jest zdrowa, to wykorzystuje się usunięcie tej zarażonej oraz środki prewencyjne przed rozwojem bakterii. W przypadku gdy całość zębiny jest zarażona, należy ją bezwzględnie usunąć poprzez leczenie kanałowe i zastąpienie jej pastą stomatologiczną, a następnie zaplombować. Niestety w tym wypadku ząb jest już martwy, przez co znacznie bardziej narażony na łamanie się i kruszenie.

Biorąc pod uwagę powagę tej choroby oraz konsekwencje, jakie mogą z niej wynikać, na przykład zapalenie wsierdzia, mięśnia sercowego, tęczówki, czy chorobę reumatyczną, naprawdę warto zmienić swoje przyzwyczajenia i każdego dnia przykładać dużą dawkę uwagi do stanu higieny naszej jamy ustnej. Pozwoli nam to uniknąć wielu nieprzyjemności oraz kosztownych operacji.