Gazeta Dentysty praca,wiedza Technik dentystyczny

Technik dentystycznyPraca technika dentystycznego obejmuje głównie zagadnienia związane z wykonywanie robót techniczno- dentystycznych takich jak przygotowywanie i obróbka protez w pracowni protetycznej oraz zadań z zakresu stomatologi.

Praca jako technik dentystyczny jest atrakcyjnym zawodem dla młodych ludzi. By zacząć pracę w tym zawodzie wymagane jest zdobycia tytułu technika dentystycznego w szkołach i kursach trwających od 2 do 3 lat.

Technik dentystyczny w pracy zajmuje się kilkoma podstawowymi zadaniami takimi jak:

Stomatologia zachowawcza:

  • leczenie próchnicy zębów- oczyszczanie zębów z ubytków i wypełnianie,
  • leczenie zapaleń miazgi metodą ekstyrpacyjną oraz amputacyjną lub kanałów
  • leczenie schorzenia- zgorzeli miazgi w jednokorzeniowych zębach.

Małej chirurgi stomatologicznej- ekstrakcję zębów przy zamrożeniu chlorkiem etylu lub znieczuleniu miejscowym.

Zakres protetyki- wykonywanie uzupełnień protetycznych w jamie ustnej stałych oraz ruchomych.

Technik dentystyczny dodatkowo zajmuje się wytwarzaniem aparatów ortodontycznych, protez zębowych, wkładów do uzupełniania tkanek twardych oraz miękkich i ich naprawą i dopasowaniem.

Technik dentystyczny pracujący nad protezami i aparatami rzadko ma kontakt z pacjentem. Pobieraniem odlewów najczęściej zajmuje się stomatolog.

Zawodu technika dentystycznego można się nauczyć w technikach oraz szkołach policealnych gdzie kurs/nauka do zawodu zajmuje od 2 do 3 lat i kończy się egzaminem zawodowym. Zarobki na tym stanowisku są bardzo różne w zależności od rodzaju zatrudnienia.